Zestawienie prognoz demograficznych i danych płynących z rynku pracy pozwala na zdecydowaną diagnozę – Polskę już w ciągu nadchodzącej dekady czekają zasadnicze i potrzebne zmiany, bez tego grozi nam drastyczne obniżenie dynamiki wzrostu gospodarczego. W wypowiedziach dla BiznesINFO eksperci są zgodni – groźba wyczerpania siły roboczej jest realna, a migranci są Polsce niezbędni.
Postać Rafała Brzoski jest na ustach całej Polski odkąd szef firmy InPost stanął na czele państwowego zespołu ds. deregulacji. Niedawno spółka, którą zarządza Rafał Brzoska, opublikowała raport z danymi finansowymi, w tym informacją na temat jego zarobków. Wiele osób mogłoby pozazdrościć królowi paczkomatów takiej pensji.
Miał być przebój, który zrewolucjonizuje transport osobowy. Skończyło się kolejnymi zamkniętymi usługami i wysokimi stratami. Ekonomia współdzielenia trafiła w Polsce na mało urodzajny grunt, o czym przekonują się kolejni zainteresowani innowacjami przedsiębiorcy. Dane potwierdzają, że na niektóre innowacje zwyczajnie nie jesteśmy w Polsce jeszcze gotowi.
Premier Donald Tusk spotkał się z przedstawicielami zespołu ds. deregulacji pod przewodnictwem Rafała Brzoski i ogłosił wprowadzenie przepisu, który już istnieje, ale nie działa? Zespół Rafała Brzoski wyjaśnił, jak mają wyglądać nowe zasady załatwiania spraw w urzędach, które ułatwią życie Polakom, jednak słowa szefa rządu po spotkaniu wywołały zakłopotanie.
Deregulacja stała się tematem numer jeden w dyskusji o rozwoju polskiej gospodarki i biznesu. Propozycje sprowadzają się jednak na ogół do ograniczania działalności fiskusa wobec przedsiębiorców. Czy takie podejście optymalnie wykorzystuje deregulacyjne szanse? Kwestię tę omówił w rozmowie z BiznesINFO dr Dariusz Kowalski, wykładowca SWPS, prawniki i ekonomista, który naukowo zajmuje się prawem gospodarczym i finansowym.
„My jako konsumenci po prostu lubimy dobrze zjeść i skonsumować dobrą kawę”, „kuchnia żyje, tam się dzieje, to jest żywy organizm”, „wszystko jest oparte na wodzie”, „proszę sobie wyobrazić salę weselną, mamy 150 gości, witamy ich lampką szampana... i w ciągu kilku minut zjeżdża nam te 150 lampek i trzeba to szybko umyć”. Natalia Ziółkowska, redaktorka BiznesInfo rozmawia z Dariuszem Majchrzakiem, dyrektorem działu Aquaphor Professional na EuroGastro 2025, targach rozwiązań HoReCa.
Kolejne światowe przedsiębiorstwo zdecydowało się na inwestycję w Polsce, umacniając swoją pozycję na rynku europejskim. Globalny potentat w branży spożywczej, zaopatrujący klientów detalicznych, QSR oraz sektor gastronomiczny w ponad 70 krajach, kontynuuje realizację nowego zakładu produkcyjnego. Fabryka, powstająca na południu kraju, przyczyni się do stworzenia setek miejsc pracy, wspierając rozwój lokalnej gospodarki. Jacy pracownicy są poszukiwani?
Mieszkańcy blisko 34-tysięcznego Kraśnika mogą mówić o szczęściu w nieszczęściu. Doszło do zwolnień w największym z tamtejszych zakładów, jednak za sprawą interwencji związkowców udało się je ilościowo ograniczyć. Ważną rolę w przyszłości miasta mogą odegrać nowe plany zbrojeniowe Unii Europejskiej.
Przedstawiciele polskiego środowiska przedsiębiorców są pogrążeni w żałobie po śmierci 70-letniego biznesmena. Prezes znanej w całej Polsce grupy deweloperskiej odszedł 14 marca 2025 roku. Był znany z działalności filantropijnej. Za życia lokalne media pisały o tym, że wspierał lokalne parafie, strażaków i kupował wyprawki szkolne dla dzieci. Koledzy z branży pożegnali go we wzruszających słowach.
Firma Wyborowa Pernod Ricard wystartowała z tegoroczną edycją programu stażowego dla studentów „Za dobrą karierę”. Ceniony na rynku pracodawca oferuje roczne, płatne staże w działach takich jak marketing, HR, sprzedaż, obsługa klienta i innych. Oferta skierowana jest do studentów ostatnich lat studiów z Warszawy, Zielonej Góry oraz okolic. Sprawdź szczegóły.
Decyzje Donalda Trumpa i innych przywódców politycznych trzęsą nie tylko kursami walut, ale też akcjami największych przedsiębiorstw na giełdzie. Przekonali się o tym właściciele niemieckiego giganta, który produkuje znane na całym świecie obuwie. Produkty tej marki doceniają nie tylko sportowcy, a także przedstawiciele klasy średniej. Wśród pracowników rodzą się pytania o przyszłość firmy, która planuje zwolnić 500 osób.
Deregulacja styku administracji publicznej z biznesem rozpoczęła się w Polsce w 2024 r. i stanowi, obok bezpieczeństwa Polski w Europie, jeden z filarów polityki rządu Donalda Tuska. Od przeszło roku nad pierwszym pakietem deregulacyjnym pracuje zespół Ministerstwa Rozwoju i Technologii – a Rada Ministrów właśnie go przyjęła. Co proponuje ekipa ministra Krzysztofa Paszyka i dlaczego ich propozycje mogą wkrótce upaść w Sejmie?
Nadchodząca wiosna to czas, kiedy zbliżają się wesela. Młodzi Polacy, którzy myślą o organizacji własnego przyjęcia weselnego. W planach często pomagają im rodzice, którzy także wspierają finansowo organizację wesela. Czego można spodziewać się po tegorocznych cenach “talerzyka”? Wiele oczywiście zależy od lokalizacji i oferty lokalu. Oto przykładowe ceny w różnych regionach Polski.
Wyjście po zakupy w kapciach i piżamie to marzenie każdego, kto do najbliższego sklepu ma daleko i niejednokrotnie musi pokonać ten dystans np. podróżując samochodem. Jedna z dużych sieci marketów dostępnych na terenie Polski znalazła rozwiązanie tego problemu. Szykuje właśnie inwestycję, która będzie połączeniem supermarketu z deweloperką. Gdzie będą mogli zamieszkać klienci?
Planując przyjęcie z okazji pierwszej komunii świętej, warto przygotować się na zawrotne ceny, jakie panują obecnie na rynku. Sale bankietowe niejednokrotnie życzą sobie znaczne sumy za tzw. talerzyk od jednego gościa. Stawki są różne i zależą głównie od lokalizacji, jednak wciąż pozostają wysokie.
Problemem organów skarbowych na całym świecie jest przenoszenie przez przedsiębiorstwa dochodów do państw, gdzie efektywna stawka opodatkowania jest niższa. W ten sposób państwo, w którym działa dana firma jest pozbawiane wpływów CIT-u. W Polsce są narzędzia zwalczania takich praktyk, ale wkrótce może się to zmienić. Zespół Rafała Brzoski właśnie zabrał głos w tej sprawie.
Prezes Ryanaira Michael O’Leary znany jest z ostrych medialnych wypowiedzi w temacie walki o ład i porządek na lotniskach. Tym razem w rozmowie z money.pl zaapelował o zmiany na lotniskach, które nie spodobają się wszystkim pasażerom. Oto, co już wkrótce może czekać przed wejściem na pokład wszystkich pasażerów.
Zakopane "miastem tylko dla milionerów"? Każdy, kto choć raz odwiedził zimową stolicę Polski i sąsiednie miejscowości na Podhalu, wie, że decyzje żądnych zysków przedsiębiorców i inwestorów często rujnują doświadczenia turystów z pobytu w tym regionie. Chaotyczna i niepasująca do krajobrazu zabudowa to ostatnio jeden z największych problemów w stolicy Tatr. Teraz radni chcą z nim walczyć za pomocą nowych przepisów. Co się zmieni?
Mikroprzedsiębiorstwa stanowią aż 97 proc. ogółu firm w Polsce. Mowa o kole zamachowym polskiej gospodarki. Gdy jednak przeanalizujemy ich wydajność na tle UE, można popaść w panikę. Wyzwania i problemy mikroprzedsiębiorstw objaśniają dla BiznesINFO dr Urszula Kłosiewicz-Górecka oraz dr Anna Szymańska z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Już w piątek, 28 lutego upływa bardzo ważny termin dla wielu Polaków. Do tego dnia należy bezwzględnie dokonać obowiązkowej wpłaty, która dodatkowo uległa podwyższeniu od stycznia bieżącego roku. Za niedopełnienie obowiązku przewidziane są surowe kary. Co trzeba wiedzieć, aby uniknąć problemów?
Od “namaszczenia” Rafała Brzoski na kierującego polską deregulacją minęło zaledwie 15 dni, a już mamy sporo konkretnych propozycji. Zaczynają jednak pojawiać się także pierwsze zastrzeżenia. Eksperci podają w wątpliwość, czy zmiany proponowane przez Brzoskę uda się w ogóle wprowadzić w życie.
Deregulacja kojarzy się raczej z ograniczaniem działalności państwa niż z rozbudową jego aparatu. A jednak nie sposób przeoczyć, że deregulacja w Polsce zaczyna się mnożyć. Dochodzi więc wręcz do inflacji inicjatyw, bo w Polsce deregulacja zdaje się zaczynać od rozrostu biurokracji.
Bolt umacnia swoją pozycję w Polsce i otwiera nową firmę, która będzie świadczyć usługi z ramienia spółki — zgoła inne, niż dotąd. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał już zgodę na działanie, prawdopodobnie w niedalekiej perspektywie będziemy mogli skorzystać z nowości.
Posiadacze telefonów marki Apple mogą spodziewać się dużej próby nerwów. Technologiczny gigant chce wprowadzić rozwiązanie, które na dobre może zmienić swobodne i przyjazne korzystanie z aplikacji. Irytacja użytkowników może sięgać zenitu, z pewnością niektórzy będą potrzebowali czasu do przyzwyczajenia się do zmian.
W dniu opublikowania przez zespół Rafała Brzoski rekomendacji dla rządu ws. deregulacji pojawiają się opracowania dotyczące polskiego biznesu: sektora MŚP, zestawionego z branżowymi gigantami. Sprawdzamy deregulację Brzoski w rozmowie z dr hab. Grzegorzem Gudzbelerem, profesorem Uniwersytetu Warszawskiego, członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Inżynierów NDIA z USA i IASENG z Chin.
„To pokazała sytuacja gróźb karalnych kierowanych pod adresem Jurka Owsiaka”, „Zostałam zlinczowana, zgłosiłam to do prokuratury… Umorzyli mi”, „Na hejcie się po prostu zarabia”, „Ludzie z imienia i nazwiska, podpięci pod mObywatela zaczęli wysyłać olbrzymią ilość treści, która miała charakter kryminalny”, „Byłam nazywana prost***tką, ludzie zaczęli pisać tutka”. Wyzwiska, obelgi, poniżające zdjęcia, które krążą w sieci. Kiedy krytyka staje się hejtem? Gdzie jest granica? Gdzie należy to zgłaszać? Jak hejterzy obchodzą algorytmy? Co może zrobić rząd, by falę nienawiści ukrócić? I dlaczego w Internecie nie jesteśmy anonimowi? Na te — i wiele innych pytań — odpowiadają gościnie, które same padły ofiarą hejtu.
Zakopane spadło z pozycji lidera, jeśli chodzi o wybierane przez Polaków kierunki odpoczynku podczas ferii zimowych. Górale załamują ręce i wskazują na wiele przyczyn takiego stanu rzeczy. Trendy się zmieniają, a na popularności zyskał zupełnie inny region, który przeżywa obecnie istne oblężenie.
Jeszcze nie tak dawno wytwórnia Disney świętowała swoje 100-lecie. Niestety rocznica nie wypadła w najlepszym okresie finansowym firmy i nawet huczne obchody nie poprawiły sytuacji. Teraz idąc za nową polityką Donalda Trumpa, kierownictwo przyjęło inny kierunek działań, na co wpływ miała również rosnąca liczba niezadowolonych klientów.